کد مطلب: ۱۲۱۶۷
تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶

پلی میان حکمت و شعر ایرانی

حمیدرضا محمدی

ایران: «دکتر دادبه بشدت ایرانی‌منش است؛ نه به این معنا که از غرب نمی‌داند، چرا که در کتاب کلیات فلسفه، فلسفه‌ی غرب را به‌خوبی بیان می‌کند، ولی از پاسداشت فرهنگ ایرانی لذت می‌برد.» / سیروس شمیسا


شیفته شیخ مصلح‌الدین سعدی است. اصلاً سعدی‌شناس است و بر صدر هر مجلسی که برای جناب برگزار می‌کنند، می‌نشیند. اما او حافظ  را هم نیک می‌شناسد و بر تارک هر محفلی که برای خواجه شمس‌الدین محمد منعقد می‌کنند، جای می‌گیرد. اصالتاً برخاسته از یزد است اما شاعران شیراز را دوست می‌دارد. هرچند از دیگرانی چون عطار، مولانا، ناصرخسرو، ظهیر فاریابی، نجیب کاشانی، و حتی شعرا و ادبای معاصر گفته و نوشته است.
 اگرچه «اصغر دادبه» را در عرصه ادبیات فارسی، استادی بامنزلت و مرتبت می‌دانند _ که اینگونه نیز هست _ اما تمام مراتب تحصیلی‌اش را در حوزه فلسفه گذرانده و محضر بزرگانی چون شهید مرتضی مطهری، مهدی حمیدی شیرازی، امیرحسن یزدگردی، جواد مصلح، محمدعلی حکیم شیرازی، میرجلال‌الدین محدث ارموی، حسینعلی راشد، غلامحسین صدیقی، ابوالحسن جلیلی و امیرحسین آریان‌پور را در دانشگاه تهران درک کرده و درباره حکمت ایرانی نیز صاحبنظر است. مصداق این گفته نیز، آثاری چون «کلیات فلسفه»، تک‌نگاری درباره «فخررازی» و تصحیح مکتوب ملاصدرا با عنوان «حکمت عرشیه»است. همچنین درباره اسماعیلیه، ابن‌سینا، سهروردی و ابن‌عربی نیز صاحب نوشتارهایی است.
شور و شوق معلمی در وجودش موج می‌زند. سال‌ها هم در گروه ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تدریس کرده و هم مدتی مدعو در گروه ادبیات دانشگاه یزد بوده است. افزون بر آن که در فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز عضویت دارد. دو دهه‌ای می‌شود با مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی ارتباط  دارد و مدیر بخش ادبیات فارسی این نهاد پژوهشی است و مداخلی چون جامی، نورالدین، جبر و اختیار، تشبیه، تضاد، تقریظ، توشیح، ثابت، چهار مقاله، تبریز، تجسم اعمال، تجرید، تجلی، تخیل، تذکره‌نویسی، الف، انوری، اوحدالدین، ایجاز و اطناب، ایهام، حدیقة الحقیقه، بازگشت ادبی، حسن تعلیل، باطنیه، بث الشکو، برائت استهلال، بلاغت، بوستان بهاریه، بیان، پروین اعتصامی، پورداود، ادراک، اشاعره، حقیقت و مجاز، حافظ، خراسان، خسرو و شیرین، خمریه  و استعاره را در دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و دانشنامه ایران به رشته تحریر درآورده است.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST