کد مطلب: ۱۲۵۵۶
تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

سپانلو و «خانم زمان»

فیض شریفی

ایران: سپانلو را با منظومه نیمایــــی«خانـــم زمان» می‌شناختم و آن زن قرمزپوش که آن سناتور، چنان او را در میــــــــدان فردوسی کاشت که اکنون هرگلی را در مسیر آن قرمزپوش مـــی‌کاری، ســــــرخ می‌شود. منظومه پازل گونه سپانلویی، از هر جای تهران عکس می‌گیرد و درباره آن حکایت‌ها یا شکایت‌ها دارد. سپانلو، دوست داشت، او را شاعر تهران بنامند و هرکسی چون منوچهر آتشی این شهر را «کندوی فساد» می‌دانست یا می‌گفت بالای چشم تهران ابروست، عصبانی می‌شد. فروغ فرخ زاد در یک مصاحبه گفته بود «تهران آتشی را خراب کرد» تهران که نمی‌توانست کسی را خراب کند، تهران، مجازی بود از هنرمندان تهرانی که چون «بودلر» تظاهر به فسق و فجور می‌کردند. اما سپانلو نباید ناراحت می‌شد، چون تهران پهناور دیگر رنگ و لعابی از آن «طهران قدیم» ندارد. تهران بیش از آنکه شاعران را خراب کند، به آنها شهرت، لذت، ثروت و قدرت داده است. با وجود آنکه تهران را بد می‌گویند حاضر نیستند عطایش را به لقایش ببخشند. یادم می‌آید که جواد مجابی و منصور اوجی بعد از خرقه وانهادن سپانلو نوشتند: «بعد از سپانلو یکی ۲ نفر دیگر از بزرگان بیشتر باقی نمانده‌اند» داس مرگ در دهه هفتاد خیلی‌ها را درو کرد ولی نوبت سپانلو نشده بود که گفته بود:«نام تمام مردگان یحیی است.»
از نگاه من بسیاری از شاعران و نویسندگان بعد از انقلاب از نفس افتادند و اثر بزرگی خلق نکردند. مشهور بودند اما مطرح نبودند و در غبار حوادث سیاسی و جنگ و جدل‌های یک طرفه از زین پیاده شدند. اخوان، شاملو، نصرت رحمانی، گلشیری و این آخری، سپانلو.
یک ماهی پیش از هجرت سپانلو به همراه چند دوست، به دیدنش رفتیم. درد امانش را بریده بود و مثل گندم برشته بالا و پایین می‌پرید. می‌نشست و برمی‌خاست و چیزی می‌گفت و از محمود دولت‌آبادی حرف می‌زد و به استاد دیگری گله می‌کرد. کتاب «قایق سواری در تهران» را به من داد. قایقی که در سیمان، گیر کرده بود و من کتاب شعر زمان نصرت رحمانی‌ام را به او تقدیم کردم. حالا فراتر از شب و روز اکنونیان در نمایشگاه کتاب تهران نشسته‌ام و از هفتاد خوان خودم را گذرانده‌ام تا به این جا رسیده‌ام تا شتابناک از بانوی پیر زمان «تهران» و از «سپانلو» بنویسم و در سالمرگش یادی از او کرده باشم که ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ قایقش را برداشت و برای همیشه از تهران رفت.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST