کد مطلب: ۱۴۷۰۳
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷

رمان «شب به‌خیر ترنا»‌ در فهرست کلاغ سفید مونیخ

ایلنا: کتاب «شب به‌خیر ترنا»‌ نوشته‌ی جمال‌الدین اکرمی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سه کتاب ایرانی در فهرست کلاغ سفید کتاب‌خانه مونیخ در سال ۲۰۱۸ قرار گرفتند.

به گزارش ایلنا، در فهرست کلاغ سفید مونیخ که به روال هر ساله خود در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در جمع علاقه‌مندان و دست‌اندرکاران رونمایی خواهد شد، نزدیک به ۲۰۰ کتاب از بیش از شصت کشور و به ۴۲ زبان معرفی شده‌اند.

بر همین اساس از ایران علاوه بر  کتاب «شب به‌خیر ترنا»‌ کتاب‌های «احتیاط کنید! پرنده‌ها پای سفره صبحانه‌اند» سروده حسین تولایی از انتشارات علمی‌فرهنگی، «پتش خوآرگر بر بنیادهای هستی» نوشته آرمان آرین از نشر افق و «مشت زن» اثر حسن موسوی از نشر طوطی در این فهرست قرار دارد.

رمان «شب به خیر ترنا»  داستان سینا و ترنا خواهر و برادری است که به دلیل مهاجرت از یک‌دیگر دور افتاده‌اند، یکی از ویژگی‌های این اثر، وجود دو راوی در داستان است که روایت را برای مخاطبان جذاب می‌کند.

این رمان درون‌مایه‌ای عاشقانه و اجتماعی دارد و به بحران‌های مهاجرت و واقعیت‌هایی که کمتر از آن‌ها صحبت می‌شود می‌پردازد.

 اکرمی در کتاب «شب به خیر ترنا» به خواهر و برادر نوجوانی می‌پردازد که به دعوت پدرشان به کانادا مهاجرت می‌کنند ولی مادرشان با آنها نمی‌رود. آن‌ها منتظر هستند که پدر و مادرشان را دعوت کند ولی این اتفاق نمی‌افتد و این مساله سبب بروز مشکلاتی برای آنها می‌شود. این دو به دنبال کشف حقیقت هستند و ماجراهایی برای‌شان رخ می‌دهد.

کتابخانه بین المللی مونیخ همه ساله از میان هزاران عنوان کتاب که با زبان‌ها و کشورهای مختلف به کتابخانه می‌رسد را با کمک کارشناسان بررسی و برای معرفی در فهرست کلاغ سفید بر می‌گزیند.

هدف از انتشار کلاغ سفید کمک به ارتقای کیفیت کتاب‌های کودکان در کشورها و زبان‌های مختلف و معرفی مصادیق این نوع از ادبیات به جامعه‌ی جهانی است.

این فهرست برخلاف تصوری رایج در ایران تنها یک جایزه نیست بلکه بهترین‌هایی را از میان آن‌چه که به کتاب‌خانه رسیده است به علاقه‌مندان کتاب کودک در سراسر جهان معرفی می‌کند.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST