کد مطلب: ۱۴۸۱۰
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷

چرا روزنامه بهترین محل برای درج آگهی‌های تبلیغاتی است

میثم لطفی

ایران: مرکز تحقیقاتی «گلکسی ریسرچ استرالیا» به همراه مرکز «نیوز مدیا ورکس» به‌تازگی مطالعه مشترکی را به انجام رسانده‌اند که نتایج حاصل از آن نشان می‌دهد «روزنامه» همچنان بهترین و مورد اعتمادترین رسانه برای درج آگهی‌های تبلیغاتی است. با وجود روی کار آمدن انواع رسانه‌های مدرن و دیجیتالی، روزنامه‌ها همچنان توانسته‌اند محبوبیت خود را به‌عنوان بهترین پایگاه درج آگهی حفظ کنند. این دو مرکز تحقیقاتی طی مطالعه خود به ۱۰ عامل اشاره کردند که ثابت می‌کند روزنامه‌ها هنوز هم صلاحیت در اختیار داشتن این عنوان را دارند.
عنصری به‌نام اعتماد
اگرچه این روزها مخاطبان رسانه‌های دیجیتال به طور قابل ملاحظه افزایش یافته است و روزبه‌روز بر محبوبیت آنها افزوده می‌شود اما مخاطبان زیر ۳۵ سال اعلام کرده‌اند آگهی‌های تبلیغاتی که در روزنامه‌ها به چاپ می‌رسند بالاترین درجه اطمینان بین همه آگهی‌های منتشر شده در رسانه‌های مختلف را دارند. علاوه بر این مشخص شده است گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال به آگهی‌های درج شده در روزنامه‌ها بیش از دیگر رسانه‌ها اعتماد دارند و بزرگ‌ترین گروه آگهی‌های تبلیغاتی روزنامه‌ها را نیز همین گروه از افراد تشکیل می‌دهند.
جذب خریدار با روزنامه
زمانی که قرار است یک نام تجاری جدید بین مردم رواج پیدا کند، جذب نخستین خریدار بسیار حیاتی به نظر می‌رسد. این دسته از پیشگامان برای خرید محصولات برند جدید غالباً روزنامه‌خوان هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۷۵ درصد کسانی که از طریق سایت‌های اینترنتی برای نخستین بار یک محصول را خریداری می‌کنند، در روزنامه‌ها با این محصول آشنا شده‌اند. همچنین آنها ۳۰ درصد بیشتر از بقیه افراد خرید این محصول را به دوستان و خانواده خود توصیه می‌کنند.
تبلیغات ارزشمند
روزنامه در بسیاری از کشورها حکم پایگاه درج گزارش‌های معتبر در مورد مسائل محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی را دارد. خوانندگان دائمی و همیشگی روزنامه‌ها از آگهی‌هایی که در آن منتشر می‌شود تأثیر می‌پذیرند. بررسی‌ها نشان داده است مصرف‌کنندگان محصولات مختلف نه تنها توجه ویژه به آگهی‌های روزنامه‌ها دارند، بلکه هنگام تصمیم‌گیری در مورد خرید محصول به روزنامه اعتماد می‌کنند و آگهی مربوطه را ارزشمند می‌دانند. همچنین مشخص شده است انعکاس تبلیغات در روزنامه‌ها در مقیاس گسترده نمایان می‌شود و شرکت‌های تجاری از طریق این رسانه کاغذی به‌صورت کاملاً دقیق مشتریان خود را هدفگیری می‌کنند.
ماندگاری در ذهن
برتری گرفتن از رقبا در بازار پرهیاهوی تبلیغات کار آسانی نیست. در این میان اگر قرار باشد نام یک برند تجاری در ذهن مصرف‌کنندگان باقی بماند قضیه دشوارتر می‌شود. در بین ۱۰ ابزار رسانه‌های مورد بررسی قرار گرفته، روزنامه‌ها توانستند در زمینه بازاریابی نام برندها بین مخاطبان بهترین کانال رسانه‌ای معرفی شوند. در این میان گفته می‌شود ۳۹ درصد افرادی که روزنامه می‌خوانند اعلام کرده‌اند آگهی‌های تبلیغاتی چاپ شده بهتر در ذهن آنها ذخیره می‌شود.
فراخوانی برای اقدام
ماهیت فوری روزنامه‌ها برای درج اخبار و اطلاعات به یک توانایی بالقوه برای مصرف‌کنندگان تبدیل شده است. آگهی‌های چاپ شده در روزنامه‌ها به طور مداوم خریدهای مربوط به کوتاه مدت مردم را جهت‌دهی می‌کند. به این توانایی روزنامه‌ها «فراخوانی برای اقدام» گفته می‌شود و کارشناسان از این قابلیت استفاده می‌کنند تا با درج آگهی‌ها، خریدهای مصرفی و مربوط به کوتاه مدت را بین مردم هدایت کنند. بررسی‌ها نشان داده است مردم برای خریدهای کوتاه مدت خود از روزنامه‌ها بیشتر از رادیو و تلویزیون تأثیر می‌پذیرند.
ابزار احساسی
روزنامه‌ها به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای خبررسانی بر سطح دانش و نظرات مردم تأثیر می‌گذارند و آگاهی عمومی را ارتقا می‌دهند و مدیران روزنامه‌ها بخوبی می‌دانند جامعه به چه چیزهایی نیاز دارد و چه چیزهایی را باید بداند و روزنامه‌ها براحتی می‌توانند خشم، اضطراب، ناامیدی و... را در یک جامعه افزایش یا کاهش دهند و همچنین احساسات مردم آن جامعه را تحریک کنند. کارشناسان در ۲۰ بررسی مختلف به این نتیجه رسیدند که روزنامه‌ها از طریق آگهی‌های تبلیغاتی احساسات مردم را برمی‌انگیزند.
یک ابزار فعال
روزنامه‌ها برخلاف رادیو و تلویزیون نیازمند مخاطبان خود هستند تا بتوانند محتوای تولید شده را به‌صورت فعال به دست آنها برسانند. بررسی صورت گرفته در زمینه میزان توجه مخاطبان به ابزارهای رسانه‌ای مختلف نشان داد آگهی‌های تبلیغاتی چاپ شده در روزنامه‌ها به طور میانگین پنج برابر بیشتر از آگهی‌های دیجیتال مورد توجه قرار می‌گیرند و از این نظر روزنامه‌ها یک ابزار رسانه‌ای فعال‌تر محسوب می‌شوند.
درآمد بالاتر
بررسی‌ها نشان داده است میانگین درآمد بخش اعظم خوانندگان مستمر روزنامه از سطح متوسط بالاتر است. در کشور استرالیا میانگین درآمد سالانه افرادی که مشتری ثابت روزنامه‌ها هستند به طول میانگین ۸۴ هزار و ۱۷۸ دلار استرالیا است و در مقابل، میانگین درآمد سالانه افرادی که روزنامه نمی‌خوانند ۷۵ هزار و ۴۸۱ دلار است. این مسأله نشان می‌دهد توانایی مالی روزنامه خوانان برای خرید کالاهایی که در آگهی‌های تبلیغاتی وجود دارند بیشتر است.
فوری و بموقع
مهلت کوتاه این امکان را برای آگهی‌های تبلیغاتی فراهم می‌کند تا بهتر دیده شوند و در این میان روزنامه‌ها که عمر ۲۴ ساعته دارند، بهترین ابزار فوری برای درج آگهی محسوب می‌شوند. به‌عبارت ساده‌تر می‌توان گفت روزنامه‌ها یک محیط عالی برای تبلیغات موضعی هستند تا برندها بتوانند آگهی‌های کوتاه و اثرگذار خود را بهتر به دست مخاطبان برسانند.
محیط انعطاف‌پذیر و امکانات خلاقانه
روزنامه‌ها فضای کمی را برای درج آگهی اختصاص می‌دهند و ممکن است در هر صفحه چندین آگهی مختلف کنار هم چاپ شود. همین مسأله باعث شده است خلاقیت برای طراحی آگهی‌ها بیشتر شود. این فضای کم در یک محیط انعطاف‌پذیر در اختیار برندها قرار گرفته است و به آنها امکان می‌دهد کمپین‌های گسترده خود را در همین فضاهای کوچک براحتی نشر دهند.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST