کد مطلب: ۱۸۵۰۵
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸

جنون اسماعیل شاهرودی در شماره‌ی دوم «وزن دنیا»

ایسنا: شماره‌ دوم مجله‌ «وزن دنیا؛ رسانه‌ شعر ایران» با تیتر یک «دیوانه‌ شعر» و گزارشی تحقیقی درباره جنون اسماعیل شاهرودی و نسبت آن با شعر او منتشر شد.

به گزارش ایسنا، در معرفی این شماره از مجله عنوان شده است: در شماره دوم «وزن دنیا»، این ماهنامه تخصصی شعر طبق وعده‌اش باز به سراغ ۱۰ استان تازه رفته است تا با انتشار شعرهای منتخب شاعران این استان‌ها در کنار شاعران استان تهران، وضعیت موجود شعر فارسی را در بخش‌هایی از ایران بازتاب دهد. 

در این شماره‌ می‌توانیم شعرهایی بخوانیم از استان‌های تهران، اردبیل، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، کردستان، کرمان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و همدان. علاوه بر شعر این استان‌ها، دو بخش «هم‌زبانان» و «آن‌سوی مرزها» نیز خود منظری است به سوی آثار شاعران کشورهای فارسی‌زبانی چون افغانستان و تاجیکستان و شعر شاعرانِ ایرانی خارج از کشور. 

اما «وزن دنیا» خود را به انتشار شعر محدود نکرده و تهیه‌ پرونده‌هایی درباره‌ شعر معاصر از دیگر ایده‌هایی است که آن را در دستور کار قرار داده است. 

در بخش «تعریف و تبصره» همان‌طور که از روی جلد مجله قابل ردیابی است پرونده‌ای آماده شده است درباره‌ «رد جنون در زندگی و شعر اسماعیل شاهرودی»، با گوشه چشمی بر سرگذشت او در بیمارستان مهرگان. 

در بخش «حرف‌های همسایه» پرونده‌ مفصلی برای کتاب «بیژن الهی، تولید جمعی شعر و کمال ژنریک»، نوشته‌ علی سطوتی‌قلعه تدارک دیده شده و در آن ایده‌های انتقادی تازه‌ای درباره‌ این کتاب و شیفتگی به شخصیت بیژن الهی مطرح شده است. 

در بخش «هوای تازه» نیز در پی برگزیده شدن مجموعه شعر «آن حیوان» سروده‌ مازیار نیستانی در جایزه‌ دوسالانه‌ ادبی بوشهر پرونده‌ای درباره این کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. 

اما در کنار بخش شعر «هم‌زبانان»، دو بخش تازه نیز در شماره‌ دوم به ساختار مجله اضافه شده‌ که شامل «کارنامه» و «کارگاه شعر وزن دنیا» می‌شود. «کارنامه» فضایی است برای بازتاب اصول یک کارگاه شعر (این شماره کارگاه گروس عبدالملکیان) و معرفی چهره‌های شاخص آن، و «کارگاه شعر وزن دنیا» نیز فرصتی است برای تحلیل و نقد آثار مخاطبان مجله که برای حضور در این بخش با ارسال شعر به نشریه اقدام کرده‌اند.

شماره‌ دوم «وزن دنیا» در ۲۶۴ صفحه با قیمت ۴۰هزار تومان از امروز در کتاب‌فروشی‌ها و کیوسک‌های مطبوعاتی معتبر در دسترس علاقه‌مندان و مخاطبان شعر است و علاقه‌مندان می توانند برای آگاهی از مراکز خرید این مجله به آدرس اینستاگرام و تلگرام این مجله با عنوان @vaznedonya مراجعه و یا از سایت این مجله www.vaznedonya.ir کسب آگاهی کنند.

مدیرمسئول و صاحب‌امتیاز «وزن دنیا» پوریا سوری است و زیر نظر شورای سردبیری متشکل از علی مسعودی‌نیا، پوریا سوری و فرزام حسینی منتشر می‌شود.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST