کد مطلب: ۱۸۵۵۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸

ترجمه‌های رسول یونان از شعر ترکی جهان تجدید چاپ شدند

مهر: «پرواز یک تکه برف: گزیده شعر ترکی از اویغورهای چین» عنوان اولین کتاب تجدید چاپی در نشر افکار است که تصویر عبدالرحیم هیأت، نوازنده دوتار و خواننده برجسته اویغور، مشهور به «سلطان دوتار»، که چند ماه پیش در اردوگاه کار اجباری دولت چین درگذشت، روی جلد آن نقش شده است.

در این مجموعه، اشعاری از شاعران مبارز ترک مسلمان اویغور که در ایالت سین‌کیانگ چین تحت تبعیض‌ و سرکوب قرار دارند، دیده می‌شود؛ از جمله، دو شعر از عبدالرحیم اوتکور که ترانه مشهوری از او به نام «در برابر تو» با مضمون عاشقانه و سیاسی و با ساز و صدای عبدالرحیم هیأت به شهرت جهانی رسیده است.

دومین کتاب تجدید چاپی، گزیده اشعار رامیز روشن با عنوان «باید در را آرام باز کرد و رفت» است که با مقدمه و مصاحبه‌ای از شاعر شهیر جمهوری آذربایجان توسط رسول یونان، در نشر افکار به چاپ دوم رسیده است.

در مقدمه مترجم کتاب درباره شاعر آمده است: «رامیز روشن شاعری تصویرگر است. درست مثل یک عکاس حرفه‌ای عمل می‌کند. از هر کجا که رد می‌شود، عکس می‌گیرد و سوژه‌ها و لحظه‌ها در نور فلاش دوربینش شعرهایی بسیار دل‌انگیز و زیبایند. او شکارچی بی‌بدیل لحظه‌های رویایی است.»

رسول یونان همچنین کتاب «روزهای چوبی» را که گزیده و ترجمه شعر شاعران اقوام و ملل ترک‌زبان جهان است، در نشر افکار منتشر کرده است.

نشر افکار پیشتر کتاب «شعر زنان افغانستان» با گزینش و ترجمه مسعود میرشاهی را منتشر کرده بود که در قالب مجموعه جدید «شعر جهان» به چاپ دوم خواهد رسید. از همین مجموعه، به‌تازگی کتاب‌ «شاعرانِ زمانِ عسرت: گزیده شعر آلمانی پس از دو جنگ جهانی» نیز با گزینش و ترجمه دکتر مهدی زمانیان منتشر شده است.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST