کد مطلب: ۱۸۶۰۰
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

بزرگداشتی برای محمد زهرایی

ایسنا: به مناسبت ششمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد محمد زهرایی، مراسم بزرگداشتی برای این ناشر فقید برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، مراسم بزرگداشت مدیر فقید نشر کارنامه در نوزدهمین برنامه عصر کتاب روز یکشنبه (۲۷ مردادماه) از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در سرای کتاب به نشانی خیابان انقلاب، بین برادران مظفر و فلسطین جنوبی، پلاک ۱۰۸۰ برپا می‌شود.

در خبر برگزاری این مراسم آمده است: بزرگداشت مرحوم محمد زهرایی در راستای تحقق اهداف جایزه «دوسالانه  هنر طراحی کتاب، نشان شیرازه» با تأکید بر اهمیت طراحی یکپارچه و خلاقانه پیکره  کتاب، تشویق هنرمندان، ناشران و دست اندرکاران صنعت نشر به ارتقای جایگاه طراحی کتاب، معرفی و ارائه الگوی مناسب برای طراحی گرافیک کتاب و تلاش برای بازشناسی و بازآفرینی میراث کتاب آرایی در فرهنگ ایران در نوزدهمین برنامه عصر کتاب از سوی موسسه خانه کتاب برگزار می‌شود.

 محمد زهرایی در سال ۱۳۲۷ در مشهد به دنیا آمد. او از سال‌های پایانی دهه ۶۰ انتشارات کارنامه را راه‌اندازی کرد که حاصل آن برخی از شاخص‌ترین کتاب‌های تاریخ نشر به شمار می‌رود. زهرایی ذوقی پرورش‌یافته در کار نشر داشت؛ در شناخت رنگ‌ها، طراحی جدید حروف‌، بهره‌گیری از کاغذ و طراحی ساختاری برای نشر کمتر نظیری می‌توان برای او پیدا کرد. او با طراحی فونت زهرایی، یکی از بی‌بدیل‌ترین و بی‌نقص‌ترین فونت‌ها در زبان فارسی را با هدف تسهیل و افزایش کیفیت صفحه‌آرایی، ویرایش و رفع نواقص فونت‌های فارسی ابداع و طراحی کرد. زهرایی روز ۲۷ مرداد ۱۳۹۲ بر اثر سکته قلبی درگذشت.

او  کتاب‌های افرادی چون نجف دریابندری، محمدعلی موحد و هوشنگ ابتهاج (ه.ا. سایه) را منتشر کرده بود.

موسسه خانه کتاب در سلسله برنامه‌های عصر کتاب با هدف گرامی‌داشت پیشکسوتان عرصه کتاب و پژوهش در ۱۸ دوره عصر کتاب و سه دوره عصر کتاب استانی در راستای تحقق شعار «ایران فقط تهران نیست» از جمال میرصادقی، زهره زرشناس، آذرتاش آذرنوش، ضیاء موحد، سیداحمد وکیلیان، زنده‌یاد اسمعیل دمیرچی، محمدعلی مهدوی امیری، زنده‌یاد غلامحسین صدری افشار، عبدالله کوثری، الریش مارزلف، نوش‌آفرین انصاری، منصوره اتحادیه، علی صدرایی خویی، جواد صفی‌نژاد، ولی‌الله محرابی، مهدی حجوانی، اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی، علیرحم شایان، محمودرضا اکرامی فر، داراب بدخشان و احمد عضدی تجلیل کرده است.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST