کد مطلب: ۲۰۲۱۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸

یک سال است سرگردانیم

با لاینحل ماندن مساله‌ی دو شرکت شهر کتاب و رویداد مهندسی صبا با وزارت راه و شهرسازی بر سر خانه‌ی وارطان، عصر دیروز، اول دی‌ماه، مهدی فیروزان و علی‌رضا بهزادی، مدیران شهر کتاب و صبا، نشستی خبری را در خانه‌ی وارطان برگزار کردند.

فیروزان و بهزادی در این نشست گفتند که بعد از بیش از یک سال دوندگی‌های بی‌حاصل می‌خواهند صدای خود را به گوش مردم و مسئولان برسانند و بدین وسیله از وزیر راه و شهرسازی بخواهند تا برای حل مسائل اقدام کند.

در انتهای این گفت‌وگوی خبری، فیروزان گفت: چون دوستان من در دولت به من گفته‌اند که به وزیر راه و شهرسازی انتقاد نکنم، از ایشان خواهش می‌کنم مساله‌ی ما را زودتر حل کنند. من گمان می‌کنم مشکل، رویکرد فرهنگی ما است. شهر کتاب متعلق به ملت است؛ اما ممکن است وزارتخانه متعلق به طیفی خاص باشد. مشکل ما این است که مستقلیم و وزارتخانه می‌خواهد استقلال ما را از بین ببرد. در کشوری که قرار است مدیرانش مدبر باشند و عقلانیت و خلاقیت داشته باشند، این طرز رفتار، نامی جز اتلاف منابع ندارد. تیم وزارتی به جای گره‌گشایی، گره بر گره افزوده‌اند. امروز ما دنبال دادخواهی هستیم.

پروژه‌ی «خانه‌ی وارطان» را شهر کتاب با کمک شرکت «رویداد مهندسی صبا» در ۱۳۹۶ شروع کرد. فیروزان با بیان نکته‌ی فوق، سخنانش را اینطور آغاز کرد: این ساختمان را که حالت فرسوده داشت، وزارت راه و شهرسازی خریده بود. ما در زمان وزارت آقای آخوندی با وزارت راه و شهرسازی توافق کردیم که اینجا را مرمت و بازسازی کنیم و به آن کاربری فرهنگی و هنری بدهیم. زمینه‌های بازسازی بسیار بود و ما مبالغ زیادی را برای احیای این خانه هزینه کردیم. شرکت «مادرتخصصی عمران بهسازی» که اکنون نامش به «شرکت عمران و بهسازی شهری ایران» تغییر کرده، به ما قراردادی داد با عنوان «قرارداد مدرن‌سازی بهره‌برداری و اهتمام» که الان موجود است. هدف آن قرارداد «مدرن‌سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده» بود. قرار شد ما اینجا را بازسازی کنیم. ما هم یک طرح فرهنگی بزرگ ارائه کردیم؛ طرحی که شامل خانه‌ی گفتمان معماری بود که نشست‌های آن در طبقه‌های اول و دوم اینجا برگزار می‌شد. با درست شدن سالن اجتماعات و تامین تجهیزات صوتی، برنامه‌‌ریزی برای برنامه‌های متعدد و متفاوت شروع شد. طبق این قرارداد که هیچ وقت امضا نشد و طبق نامه‌های گوناگونی که وزارتخانه در اختیار ما قرار داد، ما حق بهره‌برداری از اینجا را پیدا کردیم.

فیروزان در ادامه با اشاره به موقعیت خانه‌ی وارطان در نزد معماران و اهل فرهنگ و هنر خاطرنشان کرد: در واکنش به اتفاقات این چند روز اخیر معماران و شهرسازان بسیاری از تعطیلی خانه‌ی وارطان گله کرده‌اند زیرا اینجا خانه‌ای شده بود برای معماران و شهرسازان. همزمان که نمایشگاه‌های گوناگونی در این ساختمان برگزار می‌شد، ما هم مشغول بازسازی قسمت دیگر حیاط بودیم. ما می‌خواستیم در این قسمت از خانه‌ی واطان عرصه‌ای جدید را برای فعالیت‌های شهر کتاب تعریف کنیم. شهر کتاب که طبق اساسنامه‌اش موسسه‌ی غیرانتفاعی و عام‌المنفعه‌ است تا کنون در زمینه‌های ادبیات، کتاب، نقد کتاب و نقد موسیقی فعالیت کرده است. در خانه‌ی وارطان قصد ما این بود که وارد فعالیت در زمینه‌‌ی هنرهای تجس