کد مطلب: ۲۰۶۲۵
تاریخ انتشار: جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

انس با عطار در روزهای کرونایی

مثنوی‌های عطار پر از قصه‌ها و حکایات فرعی است و قالب قصه برای شاعرانی چون عطار و مولوی برای بیان مقاصد عرفانی بسیار مورد توجه بوده است و در این روزها می‌توان با غور در حکایات عطار به مطالب عرفانی، اخلاقی و اجتماعی فراوان دست یافت و لحظات توأم با آرامش و آموزش را برای خود و دوستان فراهم کرد. علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین‌الملل شهرکتاب با بیان این نکته گفت: ۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری است و با توجه به این که امکان برگزاری همایش و نشست و گردهمایی حضوری برای پاسداشت عطار نیشابوری فراهم نیست شایسته است که در فضاهای دیگر یاد این شاعر برجستۀ ادب فارسی و جهانی گرامی داشته شود و فرصتی برای بازخوانی آثار او برای علاقه‌مندان فراهم و برای محققان تصویری از کارنامۀ عطارپژوهی در سال ۱۳۹۸ ارائه شود. وی گفت روز بزرگداشت عطار، فرصتی را فراهم می‌کند تا با بازخوانی آثار او، با اندیشه، هنر، عرفان و سلوک او بیشتر آشنا شویم و ببینیم که در یک سال گذشته انس ما با عطار چگونه بوده و چه گام‌هایی در راه شناخت بیشتر او برداشته‌ایم.

محمدخانی به آثاری که از عطار و دربار‌ه‌ی عطار در یک سال گذشته در ایران انتشار یافته است اشاره کرد و گفت: کارنامه‌ی عطارپژوهی در سال ۱۳۹۸ چندان پُر برگ و بار نیست و در این سال ۶۵ عنوان از آثار عطار و آثاری که درباره‌ی زندگی و اندیشه‌های او نوشته شده است به صورت چاپ اول و تجدید چاپ انتشار یافته است و شمارگان کل آثار او در این سال نزدیک به سی‌هزار نسخه است که بیشتر به منطق‌الطیر و تذکره‌الاولیای او اختصاص دارد. در یک سال گذشته در کتابهایی که انتشار یافته است به موضوعاتی چون اخلاق عرفانی عطار، بررسی شریعت در آثار عطار، پیامبران در اشعار عطار، نیایش در آثار عطار، جلوه‌های کمال‌طلبی مانند حقیقت، زیبایی و خیر در آثار عطار، جلوه‌های وحدت وجود در آثار عطار، تحلیل حکایت‌های عطار، داستان زندگی عطار و کمینه‌گرایی در آثار او پرداخته شده است. تصحیح تذکره‌الاولیاء عطار به همت دکتر محمدرضا شفیعی‌کدکنی در سال ۹۸ و استقبال خوب مخاطبان از این اثر را می‌توان مهم‌ترین حادثه در عرصه‌ی عطارپژوهی در سال گذشته دانست. وی گفت چهار کتاب از آثار عطار به صورت گزیده و بازخوانی برای کودکان و نوجوانان از مهدی آذریزدی و مژگان شفیعی منتشر شده است که چاپ شصت و ششم برگزیده از آثار شیخ عطار در مجموعه قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب نشان از موفقیت این مجموعه برای مخاطبان در انس با عطار است.

معاون فرهنگی شهر کتاب گفت: مرکز فرهنگی شهر کتاب از روز یکشنبه ۲۴ فروردین و در آستانه‌ی روز بزرگداشت عطار، فایل‌های صوتی حکایات عطار و مقالات و یادداشت‌های عطارپژوهان را برای مطالعه و انس با عطار در سایت و کانال تلگرام شهر کتاب منتشر می‌کند تا علاقه‌مندان بتوانند به صورت غیرحضوری در طول یک هفته با عطار و آثار او همراه شوند. وی گفت: عطار که به تعبیر استاد دکتر محمدرضا شفیعی‌کدکنی «شاعر سفرهای روحانی» است در این روزهایی که مردم ایران و جهان با تهدید کرونا مواجه هستند و اضطراب و نگرانی فراگیر شده است می‌تواند با سفرهای روحانی در لحظاتی از زیست روزانه‌مان با ما همراه باشد و آرامش و آسایش را به ارمغان بیاورد. تذکره‌الاولیاء او ما را با اولیاء همدم می‌سازد و در مصیبت‌نامه با سالک فکرت همراهمان می‌شود و منطق‌الطیر عطار که رمزی است از سلوک عارفان و سیر معنوی ایشان در طریق معرفت.

محمدخانی در پایان به عرفان معتدل و جانبخش عطار اشاره کرد و گفت: به قول دکتر عبدالحسین زرین‌کوب تصوف عطار، عرفان معتدلی است که نه زهد خشک آن را ملال‌انگیز کرده است و نه چاشنی کلام، حتی در مباحث الهی‌نامه و مصیبت‌نامه آن را از مزه انداخته است و در پروردن آن دل نیز به قدر سر تاثیر داشته است. تصوف عطار چیزی است که خیلی بیشتر از عرفان سایر متصوفه ما با شعر و دل سر و کار دارد و عبث نیست که شعر عطار نیز مثل عرفان او لطافت و سادگی بی‌مانند دارد و خیلی بیش از شعر سنایی و مولوی روح و ذوق را سیراب و متأثر می‌دارد.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST