کد مطلب: ۲۲۰۷۶
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹

یادداشت دکتر محسن معینی به‌مناسبت میلاد امام رضا(ع)

علی بن موسی الرضا کز خدایش
رضا شد لقب، چون رضا بودش آیین
«عبدالرحمان جامی»

۱۱ ذی القعده روز ولادت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام است. بسی افتخار برای ما ایرانیان است که بارگاه ملک پاسبان این امام همام در کشور ما قرار دارد و آن بارگاه پناهگاه و مأمن شیعیان است.
به قول سنائی غزنوی:
دین را حرمی است در خراسان
دشوار تو را به محشر آسان
از معجزهای شرع احمد
از حجت های دین یزدان
درباره‌ی اهمیت و فضیلت زیارت آن امام رئوف در احادیث بسیار سخن رفته است. شاعر بزرگی چون خاقانی شروانی در حسرت آمدن به خراسان و نائل شدن به زیارت آن امام شعرها سروده است.
روضه‌ی پاک رضا دیدن اگر طغیانست
شاید ار بر ره طغیان شدنم نگذارند
یا گفته:
بر سر روضه‌ی معصوم رضا
شبه رضوان شوم ان شاءالله
باری درباره آن امام بحق و شاه مطلق
از نخستین سده های تاریخ تشیع تاکنون کتاب‌ها نوشته شده است.
یکی از مهم‌ترین آنها کتابی است از محمد بن علی ابن بابویه معروف به شیخ صدوق به نام عیون اخبار الرضا که آن عالم ارجمند احادیث و اخبار راجع به آن حضرت را در این کتاب گرانقدر گردآوری کرده و تاکنون چند بار چاپ و ترجمه هم شده است و فارسی زبانان را هم راهگشاست.
در زمینه اشعار شاعران فارسی زبان در مدح و منفبت امام رضا علیه السلام کتاب مدایح رضوی در شعر فارسی که از سنائی غزنوی تا عاشق طبسی را دربردارد تألیف زنده یاد احمد احمدی بیرجندی و سید علی نقوی زاده چاپ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از کتابهای ارزنده در این زمینه است.
کتاب دعاها و زیارت‌های حضرت امام رضا علیه السلام اثر زنده‌یاد شیخ عزیزالله عطاردی (انتشارات عطارد) و کتاب‌های فرازهایی از سخنان امام رضا علیه السلام و سیره پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به روایت امام رضا علیه السلام هر دو به قلم استاد محمد حکیمی و چاپ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از کتاب‌های خواندنی درباره آن امام همام است که خواندنی و درس آموز است

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST