کد مطلب: ۲۲۴۰۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹

شمس تبریزی و ابن‌عربی

 اگر از نام مولانا بگذریم، یکی از پربسامدترین نام‌های اهل معرفت معاصر با شمس تبریزی که شمس از وی در مقالات یاد کرده و از ملاقات‌های خود با وی سخن گفته است، شیخ محمد در دمشق است. از وی به عنوان: شگرف مرد، ریسمانی ستبر و کوهی عظیم یاد می‌کند و در عین حال انتقادات بسیار سختی به وی روا می‌دارد. آیا این شیخ‌محمد همان ابن‌عربی است؟ بزرگان متعددی گفته‌اند هم اوست. ولی به هرحال، این شیخ محمد چه ابن‌عربی باشد و چه نباشد علت تندی‌های سخت شمس به او و به بسیاری دیگر از اهل عرفان چیست؟ مگر نه آن است که به قول مولانا:

 جان گرگان و سگان هر یک جداست

 متحد جان‌های شیران خداست

 سؤال دیگر درباره‌ی شخصیت شمس است. او چه جایگاهی در عرفان دارد؟ دیگر سؤال درباره مشرب عرفانی شمس و مقایسه‌ی آن با مشرب عرفانی ابن‌عربی است و اینکه این دو مشرب چگونه با هم تعامل دارند؟ این تعامل در قونیه، بین عصاره‌ی ابن‌عربی، صدرالدین قونوی و انفجار شمس، جلال‌الدین مولوی، چگونه صورت پذیرفته است؟ در این درس گفتار به قدر وسع، به این سؤالات خواهیم پرداخت.

سی‌ویکمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی شمس تبریزی در روز چهارشنبه دوازدهم شهریور ساعت ۱۱ صبح با سخنرانی دکتر قاسم کاکایی به «شمس تبریزی وابن عربی» اختصاص دارد که به‌صورت مجازی پخش خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به صفحه‌ی اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter  این درس‌گفتار را به صورت زنده مشاهده کنند.

 

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST