کد مطلب: ۲۲۵۷۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹

نوجویی‌های افراطی پس‌زننده در شعر امروز

مرکز فرهنگی شهر کتاب چند پرسش کوتاه درباره‌ی کتاب خواندن و انس با کتاب با نویسندگان و دیگر صاحب‌نظران اهل فرهنگ مطرح کرده است تا از کتاب‌ها، نویسندگان و شخصیت‌های داستانی محبوبشان بگویند. به‌تدریج این پاسخ‌ها در اختیار مخاطبان عزیز قرار می‌گیرد.

پاسخ‌های دکتر روح‌‌انگیز کراچی، شاعر و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی در پی خواهد آمد:

 

چه کتابی هایی را قبل از خواب می خوانید؟
چنان در روز خسته می‌شوم که جسد خسته‌ام به رختخواب می‌رسد.

آخرین کتاب بی‌نظیری که خواندید چه بود؟
هنوز منتظرش هستم.

کتاب کلاسیک مورد علاقه تان چیست؟
 دیوان حافظ. رباعیات خیام. شاهنامه فردوسی

کدام رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس، منتقد، روزنامه نگار و یا شاعر را در حال حاضر بیش از همه تحسین می کنید؟
متاسفانه مدت‌هاست وقت نکرده‌ام داستان بخوانم. در حوزه‌ی سینما و تئاتر و فیلمنامه‌نویسی و نمایشنامه‌نویسی و تحقیق و سبک نثر و گزینش کلمه، بهرام بیضایی درجه یک است. او روشنفکری مستقل و تیزبین است. شهلا شرکت را برای انتشار مجله زنان به عنوان روزنامه نگاری فعال و متمرکز تحسین می‌کنم. اما انتخاب شاعر کار بسیار مشکلی است. شاعری برجسته‌تر از دیگر شاعران در حال حاضر نمی‌شناسم. سطح زیبایی شعر شاعران در دوره‌های مختلف تغییر می‌کند. گاه خود را تکرار می‌کنند یا در یک مجموعه، شعرهای قوی دارند و در مجموعه‌ی دیگر، اشعار ضعیف است. از میان شاعران زن اشعار گراناز موسوی را می‌پسندم ولی هنوز مجموعه جدیدش را که در کابل منتشر کرده به نام یک کلاغ و چهل تکه از جنون نخوانده‌ام. گاه شاعرانی ناشناخته، اشعاری بسیار زیباتر و در ساختاری جدیدتر سروده‌اند ولی کارشان تداوم نداشته. بعضی از اشعار عباس صفاری. شمس لنگرودی. حافظ موسوی، غلامرضا بروسان، بهزاد زرین پور، مهدی مظفری ساوجی و گروس عبدالملکیان را دوست دارم و از خواندن شعرشان لدت می‌برم.

به نظر چه کسی در باره کتابتان بیشتر از همه اعتماد دارید؟
منتقدی آگاه و بی‌غرض و مخاطبانی دقیق، متاسفانه شانس این را نداشته‌ام که قبل از چاپ، کتابم را کسی بخواند و راهنماییم کند. اما در چند مورد مشکلات طرح پژوهشی را با استاد فرزانه پژوهشگاه دکتر تقی پورنامداریان در میان گذاشتم و از نظرات خردمندانه ایشان استفاده کردم.

چه زمانی کتاب می‌خوانید؟
 همیشه و همه وقت، جز ۵ ساعت خواب شبانه. تنهایی درونیم را تنها کتاب پر می‌کند.

چه چیزی بیشتر از همه شما را در ادبیات تحت تاثیر قرار می دهد؟
هوش و خلاقیت و اندیشه عمیق هنرمند و غافل‌کنندگی اثر.

از خواندن چه ژانرهایی بیش از بقیه لذت می برید؟ و از چه ژانرهایی دوری می‌کنید؟
 
ادبیات غنایی و ادبیات حماسی را دوست دارم و ادبیات تعلیمی را به اجبار کار کرده‌ام.

دوست داشتید کدام کتاب را که توسط نویسنده دیگری نوشته شده شما می نوشتید؟
دیوان حافظ. رباعیات خیام و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد سروده فروغ فرخزاد.

کتاب‌هایتان را چطور دسته بندی می‌کنید؟
کتاب‌های شعر. داستان، سفرنامه و خاطره. کتاب‌های ادبی نقد و سبک و نظریه‌های ادبی و تاریخ ادبیات. کتاب‌هایی در موضوع زن و جنسیت. کتاب‌های تاریخ. کتاب‌های زیست شناسی و روان شناسی.

آخرین کتابی که به یکی از اعضای خانواده‌تان پیشنهاد کردید چه بود؟
کتاب‌های تاریخ ایران در تمام دوره‌ها، نوشته‌ی نویسندگان داخلی و خارجی. چرا که اغلب ما ایرانیان به صورت رسمی، تاریخی تحریف شده را خوانده‌ایم. چه زمانی که تاریخ نویسان درباری از پیروزی‌های شاه و درباریان به دروغ می‌نوشتند و چه زمانی که مخالفان دولت‌ها و حکومت‌های محلی و ملی به تأسی از بیگانگان برای‌مان تاریخ می‌ساختند. علاوه بر کتاب‌های تاریخی، کتاب‌های خاطره و سفرنامه‌ها هم مُشت خیانتکاران تاریخ را باز می‌کند. نمونه‌اش کتاب «ما هم در این خانه حقی داریم، خاطرات نجمی علوی» از دکتر حمید احمدی. قصه دردناک ایرانیان توده‌ای و پناهندگان ایرانی به کشور دوست و همسایه!! شوروی است که در آنجا متوجه اشتباه خود و دل بستن به قدرتی پوشالی می‌شوند. چنین کتاب‌هایی را اگر نسل جوان ما می‌خواند عبرت می‌گرفت، شاید وضعیت سیاسی را بهتر درک می‌کرد که کشورهای غربی دلشان برای ما نمی‌سوزد. آنها کارگر متخصص مجانی لازم دارند و برای نسلی سالم‌تر به ژن‌های بهتر و ساختن جامعه‌ای چند فرهنگی به پناهندگان کشورهای آشوب زده نیاز دارند و جنگ افروزی‌هایشان بی‌دلیل نیست. کاش نسل جوان ما تاریخ می‌خواند و برای فرار از این خاک خود را به آب و آتش نمی‌زد تا برای گذران زندگی به بیگانگان پناه ببرد. می‌ماند و می‌ساخت.

مردم از پیدا کردن چه کتابی در قفسه شما تعجب خواهند کرد؟
کتاب‌های اقتصادی. حسابداری و ریاضی.

قهرمان داستانی مورد علاقه تان و شخصیت منفی مورد علاقه‌تان کیست؟
 بانوی قهرمان دوست داشتنی من ۱. شهرزاد در هزار و یک شب. ۲. بانوگشسب در منظومه بانوگشسب نامه.۳. جریره در شاهنامه. و شخصیت منفی مرسو در بیگانه آلبر کامو.

در زمان کودکی چه نوع خواننده‌ای بودید؟ چه کتاب‌های کودکانه و چه نویسندگانی برای شما جذاب بودند؟
 در دوره‌ی ما هنوز کتاب برای کودکان نوشته نشده بود یا به دست من نرسیده بود. اولین کتابی که بخشی از آن را خواندم نوشته‌های پراکنده صادق هدایت بود که به کوشش حسن قائمیان چاپ شده بود. من بخش متل‌های فارسی مثل آقا موشه و شنگول و منگول و سنگ صبور و این قصه‌ها را می‌خواندم و برای همبازی‌هام تعریف می‌کردم. تابستان بود و من کلاس سوم دبستان بودم و از همان سال‌ها با کتاب دوست شدم، برادرم داستان می‌نوشت و معلم ادبیات بود. خانه پر از کتاب‌ها و مجلات متفاوت و جمع اضداد بود و هیچ سرگرمی جز کتاب خواندن نداشتیم. تمام کتاب‌های صادق هدایت را در سن ۱۰ تا ۱۶ سالگی خواندم، آن روزها موضوع داستان را فقط می‌فهمیدم، الان دوست دارم وقتی پیدا کنم و این بار درست بخوانم. کتاب‌های چوبک. علوی، کامو و کافکا و ژان پل سارتر، دفنه دوموریه، جواد فاضل و محمد حجازی و ارونقی‌‌کرمانی و محمد مسعود و علی دشتی و صادق همایونی. فقیری. عباس پهلوان، و کتاب‌های شعری چون حافظ. خیام. فایز. نیما یوشیج. شاملو. فروغ فرخزاد. کارو. مشیری، نادرپور، رحمانی، سهیلی و.. و.. را در نوجوانی خوانده‌ام. مجلات ستاره سینما و نجات نسل جوان و مکتب اسلام و سپید و سیاه و فردوسی و جوانان و زن روز و اطلاعات بانوان خوراک روزانه ما در خانه بود.
اگر قرار باشد یک شام تدارک ببینید از بین سه نویسنده‌ای که در قید حیات هستند و آنها که نیستند کدام را انتخاب می‌کنید؟
 صادق هدایت. فروغ فرخزاد. بهرام بیضایی.

آیا آخرین کتابی را که قبل از آن که تمامش کنید کنار گذاشته‌اید به یاد دارید؟
خیلی از مجموعه‌های شعر این روزها را. بهتر است نامی از شاعران نبرم. شاید نبوغ بعضی‌ها مثل پیکاسو، سبک جدیدی ایجاد کند و انفجاری عمل کند. تا این لحظه که این خطوط را می‌نویسم این به اصطلاح نوجویی‌های افراطی تقلید شده از نظریه‌های غربی را در شعر فارسی که هنر ملی ما ایرانیان است نمی‌پسندم.

دوست دارید چه کسی زندگی نامه شما را بنویسید؟
 اول که کاری نکرده‌ام. دوم اینکه گاهی چیزکی نوشته‌ام این ور و آن ور که یادم نرود کی به دنیا آمده‌ام و...

می خواهید در آینده چه کتابی بخوانید؟
 تمام کتاب‌های شعر ایران و جهان. حیف که این آرزوی محالی است.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST