کد مطلب: ۲۲۶۰۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹

نگاهی به مبانی و شیوه‌های تربیتی شمس تبریزی

شمس تبریزی، به معنای واقعی کلمه، یک معلم و مربی بزرگ است و همان‌گونه که می‌دانیم، مولانا یکی از تربیت‌یافتگانِ محضر اوست و او توانسته است در مدت کوتاهی از آن سجاده‌نشین باوقار چنین عاشق شیدا و شادمانی بسازد. مطالعه‌ی مقالات نشان می‌دهد که شمس برای شأن معلمیِ خود اعتبار و ارزش زیادی قائل است و درمورد این موضوع مهم تأملات جالب توجهی دارد. شمس درباره‌ی شیوه‌ی مطالعه و درس خواندن، روشِ آموزش قرآن، چگونگی تربیت سالک، توجه به تفاوت‌ها و استعدادهای افراد و نظایر آنها، اندیشه‌های خاصی دارد. شیوه‌های تربیتی شمس بر مبانیِ انسان‌شناختی و معرفت‌شناختی خاصی استوارند و بدون شناختنِ آنها نمی‌توان اصول تربیتی شمس را شناخت.

سی‌ونهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره‌ی شمس تبریزی در روز چهارشنبه ۷ آبان ساعت ۱۱ صبح با سخنرانی دکتر ایرج شهبازی به «نگاهی به مبانی و شیوه‌های تربیتی شمس تبریزی» اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به صفحه‌ی اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter این درس‌گفتار را به صورت زنده مشاهده کنند.

در این درس‌گفتار علمی، تلاش می شود اولاً مبانی انسان‌شناختی و معرفت‌شناختی شمس بررسی و سپس درباره‌ی شیوه‌های تربیتی او سخن گفته شود و سخنان متنوع و عمیق او در این زمینه طبقه‌بندی و تحلیل می‌شود. طبیعی است که ما، به عنوان انسان‌هایی امروزی، نمی‌توانیم با همه‌ی شیوه‌های تربیتی شمس موافق باشیم؛ بنابراین بخشی از سخن به نقد نظرات شمس اختصاص خواهد داشت و فی‌المثل نظر شمس درباره‌ی «تنبیه بدنی دانش‌آموز» بررسی و نقد خواهد شد.

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST