کد مطلب: ۲۲۹۰۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹

شعرهایی که مخاطب را گریزان می‌کند

ایسنا: بیوک ملکی یکی از مشکلات اصلی شعر کودک و نوجوان را نبود نقد می‌داند و می‌گوید: وقتی نقد نباشد شعر به حال خود رها می‌شود و هر نوع اثری اجازه چاپ می‌گیرد و انبوهی از شعرهایی چاپ می‌شود که مخاطب را از خواندن گریزان می‌کند.

این شاعر ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اعتقادی مبنی بر نبود و یا کمبود خلاقیت و نوآوری در نوشتن کتاب‌های کودک و نوجوان با بیان این‌که یکی از مشکلات اصلی در زمینه شعر کودک و نوجوان  نبود نقد است، اظهار کرد: البته نقد هست اما تاثیرگذار نیست و ما منتقد جدی‌ای‌ نداریم. منتقد هم باید با اصول نقد آشنا باشد و هم شعر را خوب بشناسد تا بتواند یک شعر را نقد کند. معمولا یکی از این موارد در منتقدهای ما نیست؛ یا سواد شعری لازم را ندارند، یا شعر را می‌شناسند ولی اصول نقد را نمی‌دانند. شما اگر نقدها را خوانده باشید نتیجه‌ای که از ۹۰ درصد آن‌ها می‌گیرید، این است که ما اصلا شعر کودک و نوجوان نداریم. خب این حرف علمی، دقیق و منصفانه نیست. 

او سپس گفت: از طرفی هم وقتی نقد نباشد شعر به حال خود رها می‌شود و هر نوع اثری اجازه چاپ می‌گیرد و انبوهی از شعرهایی چاپ می‌شود که مخاطب را از خواندن گریزان می‌کند؛ مثل امروز که تا حدی در چنین وضعیتی هستیم. اگر نقد خوب و علمی باشد، در هر زمینه‌ای، نه فقط شعر، در اقتصاد، در سیاست و در هر مورد دیگر، آن جامعه رشد می‌کند. آن‌ها که کارشان خطاست، یا کار خود را اصلاح می‌کنند یا خود به خود کنار گذاشته می‌شوند و آن‌ها که کارشان درست است هم خودشان به ادامه راه‌شان تشویق می‌شوند، هم مخاطبان‌شان آن‌ها را بیشتر و بهتر می‌شناسند و بیشتر سمت‌شان می‌روند.

ملکی افزود: البته از آن طرف نقدشونده هم باید نقدپذیر  باشد. اگر شاعر است، اگر وزیر است، اگر رئیس‌جمهور است و... آن طرف هم باید اگر ضعفی دارد بپذیرد و آن را برطرف کند؛ این مسئله نباید یک‌طرفه باشد که متاسفانه در جامعه ما چنین نیست. 

او در ادامه خاطرنشان کرد: به دلیل فقر در حوزه نقد ادبی، معرفی نشدن کارهای خوب به مخاطب، کارهای متوسط و بیشتر ضعیف، پیشخان کتابفروشی‌ها را پر کرده‌اند و این تف سربالاست برای جامعه‌ای که مدعی فرهنگ است.

بیوک ملکی سپس درباره این‌که آیا خلاقیت حد و مرزی هم باید داشته باشد، گفت: باید دید منظور از  حد و مرز چیست. ما اگر کاری که ارائه می‌دهیم کاری باشد که فقط خودمان آن را بفهمیم، یا حتی خودمان هم نفهمیم و  اسمش را بگذاریم خلاقیت که نمی‌شود، اما برای هر نوع خلاقیتی که تازگی داشته و برای مخاطبش جذاب باشد، طبیعی است که حد و مرزی نیست؛ حتی در ادبیات کودک و نوجوان که البته در این زمینه تا حدودی دست خالق آثار بسته‌تر است چون باید با توجه به توانایی و درک مخاطب خود از اثر، کارش را ارائه دهد.

این شاعر در پایان اظهار کرد: حدود دو سال است کتابی آماده چاپ دارم به نام  «ای گل روییده بر تنهایی دیوار» که هنوز آن را به ناشری نداده‌ام.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST