کد مطلب: ۲۴۰۰۴
تاریخ انتشار: شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹

سال عجیب ۲۰۲۰؛ آمارها می‌گوید فروش کتاب در این سال افزایش داشته است

گسترش فرهنگ و مطالعات: با پایان یافتن سال ۲۰۲۰، که شاید عجیب‌ترین سال یک دهه‌ی اخیر بتوان نامیدش، و براساس آمارهای اعلامی، مردم جهان بیشتر کتاب خوانده‌اند یا دست‌کم بیشتر کتاب خریده‌اند.

براساس گزارش مفصل نیویورک تایمز، ناشران از وضعیت راضی‌اند و ماحصل گفته‌های آنان این جمله است: تجارت خوب پیش رفته است.

در سال ۲۰۲۰، قرنطینه‌ی چند مرحله‌ای در کشورهای گوناگون و تعطیلی مراکزی چون سالن‌های سینما، کنسرت و... سبب شد تا مردم بیشتر در خانه بمانند و این شاید یکی از دلایل اصلی فروش بیشتر کتاب در این سال باشد.

براساس آمارهای اعلامی ان. پی. دی، فروش کتاب چاپی در ایالات متحده در سال ۲۰۲۰، به شکل کلی نسبت به سال ۲۰۱۹، ۸ درصد رشد داشته که این رشد در مورد کتاب‌های الکترونیک و صوتی نیز، که سهم کوچک‌تری از بازار را در اختیار دارند، صادق است.

مدیر اجرایی انتشارات پنگوئن، رندوم هاوس، اعلام کرده: «بعد از مدت‌های طولانی، شاهد سال خوبی از نظر رشد فروش مقایسه‌ای بودیم.»

درصد بالایی از فروش کتاب در ایام قرنطینه، مربوط به سایت آمازون بود. البته سوپر مارکت‌ها و مراکز زنجیره‌ای فروش مواد غذایی نیز، از آنجا که اجازه داشتند در ایام قرنطینه باز بمانند، بخش کتابشان رونقی مثال زدنی داشت. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد، مردم در کنار خرید مایحتاج غذایی، چند جلدی کتاب هم از این فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌خریدند.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای همانند والمارت، تارگت و کسکو، اعلام کرده‌اند که بخش کتابشان در این سال، نسبت به سال قبل، چهار برابر فروش بیشتر داشته است.

کتاب‌هایی با موضوعات سیاسی و به‌خصوص ترامپ و کتاب‌های افشاگرانه علیه او، خاطرات و زندگینامه‌ها، همچون خاطرات باراک اوباما، و کتاب‌های ضد نژاد‌پرستی موضوعات و عناوینی بودند که فروش بالایی را به ثبت رسانده‌اند.

بازار کتاب از سال ۲۰۰۸ و در پی رکود اقتصادی، نمودارهای خطی مستقیمی داشته و عموماً فرازی را تجربه نمی‌کرد تا اینکه امسال شاهد این رشد شد.

همچنین براساس گزارش نیویورک تایمز، به دلیل بسته شدن کلیساها و مراکز عبادت، فروش کتاب‌های مذهبی افت فروش شدیدی داشت. مسئله‌ای که شامل کتاب‌های مربط به سفر، راهنماهای سفر و... نیز می‌شد.

شرایط کلی این سال در بخش نشر و فروش خیره‌کننده‌ی آمازون، بسیاری از ناشران را ترغیب کرده تا روی بخش فروش آنلاین خود به شکل جدی برنامه‌ریزی کنند. اتفاقی که شاید زمینه‌ساز تغییرات گوناگونی در سال‌های پیش رو باشد.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST