کد مطلب: ۲۶۵۳۵
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰

راهنمای رومیان باستان برای دستیابی به فضیلت، خوشبختی و تأثیرگذاری

گسترش فرهنگ و مطالعات: کتاب «هنر رواقی زیستن» با زیرعنوانِ راهنمای رومیان باستان برای دستیابی به فضیلت، خوشبختی و تأثیرگذاری به همت نشر نویسه‌پارسی به چاپ رسیده است. بخشی از جذابیت ماندگار و تأثیر گسترده‌ی اپیکتتوس به این خاطر است که او میان فیلسوفان کارکشته و مردم عادی تمایزی قائل نبود و پیامش را صریح و با شور و حرارت به همه‌ی افرادی که به زندگیِ اخلاقی و آگاهانه علاقه‌مند بودند می‌رساند. با وجود این، اپیکتتوس سرسختانه به ضرورت آموزش اصلاح تدریجیِ شخصیت و رفتار فردی باور داشت. او معتقد بود که پیشرفت اخلاقی نه صرفاً برای نجیب‌زاده‌هاست و نه چیزی است که شانسی یا تصادفی به دست آید، بلکه با کار کردن روزانه بر روی خود حاصل می‌شود.

اپیکتتوس اگر امروز بود، موضع‌گیری‌های ستیزه‌جویانه و دفاعیات کورکورانه و لفاظی‌هایی را که متأسفانه گاه در دانشگاه‌های امروزی با فلسفه‌ورزی اشتباه می‌گیرند تاب نمی‌آورد. در مقام استادی که بیانش موجز و فصیح بود، به لفاظی‌های مبهم متون نظری، فلسفی و دیگر منابع خشک و بی‌روح نیز بدگمان بود. همان‌قدر که بیانات هوشمندانه‌ی صرف را به‌شدت نکوهش می‌کرد، خودش را ملزم به بیان ساده و سرراست و صمیمیِ ایده‌های سودمند برای خوب زیستن می‌دانست. خودش را وقتی موفق می‌دانست که اندیشه‌هایش به‌سادگی درک و در زندگی واقعیِ اشخاص به کار گرفته شوند، در آن صورت است که آن اندیشه‌ها می‌توانند شخصیت فرد را به‌خوبی ارتقا دهند.

این کتاب با رعایت روح مردم‌مدار و آسان‌یابِ تعالیم اپیکتتوس، اندیشه‌های ارزشمند و اساسیِ رواقیون را به‌طور خلاصه و با زبانی ساده و بینشی مناسبِ انسانِ امروزی ارائه می‌کند. برای آنکه آموزه‌های اپیکتتوس تا جای ممکن کاربردی و شفاف ارائه شود، سهم خود را در انتخاب، برداشت و تفسیر و ارائه‌ی توضیحاتی در راستای اندیشه‌های موجود در کتاب‌های راهنما و اندرزها، تنها اسناد به‌جامانده‌ای که فلسفه‌ی اپیکتتوس را خلاصه کرده، ایفا کرده‌ام، هدفم این بوده که روح اصیل آموزه‌های اپیکتتوس، و نه الزاماً عین عبارت‌های او را انتقال دهم. بنابراین چندین نسخه‌ی ترجمه‌شده‌ی آموزه‌هایش را بررسی و آموزه‌های او را با بیانی تازه ارائه کرده‌ام که فکر می‌کنم اگر خود او امروز می‌خواست سخن بگوید به همین شیوه می‌گفت.

اپیکتتوس اهمیت و تأثیر اقدام و عمل را به‌خوبی می‌دانست. او شاگردان خود را از نظریه‌بافی‌های هوشمندانه‌ی محض منع می‌کرد و در عوض تشویقشان می‌کرد آموزه‌هایش را در شرایط ملموس زندگی روزمره با جدیت به کار ببندند. از این رو، تلاش کردم تا هسته‌ی تفکر اپیکتتوس را به شیوه‌ای به‌روز و مؤثر بیان کنم، به‌گونه‌ای که نه‌تنها خوانندگان را به تعمق وادار، بلکه با ایجاد سلسله تغییرات کوچک، به منزلت شخصی و زندگی والا و ارزشمند منجر شود.

قسمتی از کتاب هنر رواقی زیستن:

هیچ‌گاه به تحسین و تمجید دیگران متکی نباش؛ زیرا دوام و اثر ندارد. شایستگی شخصی چیزی نیست که از منبعی بیرونی حاصل شود. نه در روابط فردی‌ات یافت می‌شود و نه در نگاه دیگران به تو. حقیقت زندگی این است که دیگران، حتی کسانی که دوستدارت هستند، لزوماً با طرز فکرت موافق نیستند، درکت نمی‌کنند یا دلبستگی‌هایشان با تو یکی نیست. بالغ شو! اهمیتی ندارد که دیگران درباره‌ات چگونه می‌اندیشند!

شایستگی را خودت بیافرین.

شایستگی فردی از طریق معاشرت با اشخاص ممتاز حاصل نمی‌شود. تو وظایف و کارهای مختص به خودت را داری. همین حالا فرصت را دریاب و انجامشان بده، بهترینِ خود باش و نگران این نباش که چه کسی نگاهت می‌کند.

کارهای مفید خود را بدون توجه به تحسین و احترامی که ممکن است از دیگران دریافت کنی، انجام بده. چیزی به عنوان شایستگی نیابتی وجود ندارد.

موفقیت‌ها و کمالات دیگران به خودشان تعلق دارد. به همین ترتیب، ممکن است تو نیز صاحب فضائلی باشی اما این دارایی‌ها را از افراد دیگر کسب نکرده‌ای.

درباره‌اش فکر کن: به‌راستی چه چیزهایی از آنِ توست؟ بهره‌مندی از ایده‌ها، منابع و فرصت‌هایی که سر راهت قرار می‌گیرد. کتاب‌هایی داری؟ مطالعه‌شان کن. از آن‌ها بیاموز و حکمتشان را به کار ببند. معلومات خاصی داری؟ به بهترین نحو از آن‌ها بهره ببر. ابزاری در اختیار داری؟ از آن استفاده کن و چیزهایی بساز یا مرمت کن. ایده‌ی نابی داری؟ آن را پیگیری کن و به نتیجه‌اش برسان. از چیزهایی که واقعاً متعلق به توست، تا جایی که ممکن است نهایت بهره را ببر.

زمانی که دارایی‌های واقعی خود را بشناسی و فعالیت‌هایت را با طبیعت هم‌آهنگ کنی، می‌توانی به حق در خوشی و آرامش باشی.

هنر رواقی زیستن را کیوان خلیلی ترجمه کرده و کتاب حاضر در ۱۶۸ صفحه‌ی رقعی با جلد نرم و قیمت ۴۵ هزار تومان چاپ و روانه‌ی کتابفروشی‌ها شده است.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST