کد مطلب: ۳۰۵۲۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

جستارهایی در الهیات اجتماعی

هرمس: محمد لگنهاوسن، استاد سابق دانشگاه تگزاس جنوبی، بنیانگذار انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه تگزاس جنوبی و هم‌اکنون عضو هیئت علمی مؤسسهٔ‌آموزشی-پژوهشی امام خمینی (ره) است و با برخی مراکز علمی دیگر، به‌ویژه دانشگاه قم، دانشگاه ادیان و مذاهب و مؤسسهٔ‌بین‌المللی مطالعات اسلامی همکاری علمی دارد. او در سال ۱۹۸۳در رشتهٔ فلسفه، مقطع دکتری، از دانشگاه رایس فارغ‌التحصیل شد.

الهیات اجتماعی شاخه‌ای از الهیات است که وظیفهٔ آن بررسی الهیاتیِ جامعه، نهادهای جامعه، پدیده‌ها و مسائل اجتماعی است. در الهیات اجتماعی، حیات اجتماعی بشر و مسائل مربوط با آن محور بررسی از منظر دین است: مسائلی نظیر رابطهٔ مردم با حکومت، آداب اجتماعی، خانواده، تعلیم و تربیت، جنگ و صلح که از لوازم حیات اجتماعی بشر قلمداد می‌شوند. این مسائل همواره در زندگی انسان مطرح بوده است؛ بنابراین اگر گریزی از زندگی اجتماعی نیست و اگر دین در اندیشه و عمل انسان امروزی دخیل است، به ناگزیر باید به الهیات اجتماعی پرداخت.

این کتاب مجموعه مقالاتی از محمد لگنهاوسن است که در نه فصل تنظیم شده است: درآمدی به الهیات اجتماعی پروتستان از آغاز نهضت اصلاح دین تا هگل، درآمدی به الهیات اجتماعی پروتستان از ظهور جامعه گرایی مسیحی در آلمان تا ظهور انجیل اجتماعی، درآمدی تاریخی به الهیات اجتماعیِ کاتولیک، رابطهٔ فلسفهٔ سیاسی و الهیات سیاسی از منظر اسلامی، حکمت عملی ابن‌سینا، اسلام و نظریهٔ جنگ عادلانه، نقش شریعت در زندگی مسلمانان، تأملات فلسفی در نسبت قانون و اخلاق در شیعه، چالش‌های معاصر دربارهٔ اخلاق دینی.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST