کد مطلب: ۷۴۲۱
تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

کتاب‌های ایرانی در جایزه جهانی زیبا‌ترین کتاب

آنا: زیباترین کتاب‌های جهان سرانجام از میان ۶۰۰ عنوان کتاب زیبای ۳۲ کشوری که حق حضور در مسابقه زیباترین کتاب‌های جهان را دارند در پی دو روز داوری فشرده در لایپزیک آلمان انتخاب شدند.

شباویز، نماینده بنیاد هنر کتاب‌آرایی آلمان در ایران است و همه‌ساله زیباترین کتاب‌های ایرانی را از میان آثار دریافت‌شده انتخاب می‌کند و با هزینه شخصی خود برای حضور در این رویداد فرهنگی بسیار مهم می‌فرستد.

مراسم اعطای جوایز برندگان، روز جمعه ۱۸ ماه مارس برابر با ۲۸ اسفند ماه در نمایشگاه کتاب لایپزیک برگزار خواهد شد. در میان ۶۴ کتابی که از ۲۴ کشور جهان به‌مرحله نهایی راه یافتند، دو کتاب ایرانی هم جای داشتند:

۱ ـ حماسه امام علی (ع) از انتشارات کتاباران، سروده مهدی شفیعی با ویراستاری محمدمهدی عقیلی و تصویرگری آنیتا هاشمی مقدم. طراحی گرافیک کتاب را مجید زارع انجام داده است.

۲ ـ کتاب کوچک عشق از انتشارات حوض نقره، نوشته اسماعیل فیروزی، با تصویرگری ملیحه عینعلی. طراحی گرافیک کتاب را نسیم آتشین‌جان انجام داده است.

کتاب‌هایی از کشورهای هلند، چین، جمهوری چک، بلژیک، اتریش، نروژ، ونزوئلا و آلمان به‌ترتیب جوایز این مسابقه را دریافت کردند. هفت داور از کشورهای اتریش، بلژیک، لهستان، ایتالیا، پرتغال، آلمان و برزیل داوری را برعهده داشتند.

پیش از این نیز دو بار کتاب‌های ایرانی به‌فهرست نهایی برگزیده‌شدگان راه یافته بودند. در سال ۲۰۱۴، کتاب‌های سنگ سلام و ترکه‌های آلبالو هر دو از انتشارات عصر داستان در میان انتخاب‌شدگان جای داشتند و کتاب سنگ سلام جایزه این مسابقه را دریافت کرد. در سال ۲۰۱۳ نیز کتاب دخیل عشق از انتشارات عصر داستان در فهرست نهایی قرار داشت. طراحی گرافیک این سه عنوان را هم مجید زارع انجام داده بود. به‌این ترتیب، با چهار بار حضور موفق در میان زیباترین کتاب‌های جهان، مجید زارع جایگاه خود را در صدر طراحان گرافیک برتر جهان تثبیت کرده است. به امید آن‌که در سال ۲۰۱۷ جایزه نخست این مسابقه را دریافت دارد.

کتاب‌های برگزیده‌شده به‌طور کامل بار دیگر در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در اکتبر ۲۰۱۶ به‌نمایش درخواهند آمد.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST