تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
نسخه چاپی/شهر کتاب
تاریخ : سه شنبه 7 بهمن 1399 کد مطلب:24107
گروه: برنامه‌های آینده

مواجهه‌ی فمینیسم با تکنولوژی

با حضور دکتر مریم نصراصفهانی، دکتر حسین شیخ رضایی و دکتر نوشین شاهنده

آیا تکنولوژی به‌لحاظ جنسیتی بی‌طرف است، یا ذاتاً دارای سوگیری‌های جنسیتی است؟ آیا تکنولوژی برساخته‌ای مردانه است؟ آیا در عصر تکنولوژی که همه‌چیز متحول شده، روابط و مناسبات جنسیتی نیز تغییر کرده است؟

بسیاری از فمینیست‌ها انحصار مردانه در تکنولوژی را منبع مهم قدرت مردان و ضعف مهارت‌های تکنولوژیک زنان را عاملی مهم در وابستگی زنان دانسته‌اند. این کتاب کوششی است در راه ارائه‌ی رویکردی منسجم برای تحلیل روابط متقابل جنسیت و تکنولوژی. فصول مختلف کتاب به بررسی تکنولوژی‌های مربوط به کار دستمزدی، تولیدمثل، خانه‌داری، طراحی شهری و حمل‌ونقل اختصاص دارند و در هر فصل نقش مناسبات جنسیتی در شکل‌گیری و توسعه‌ی تکنولوژی و نیز نقش تکنولوژی در حفظ یا تغییر این مناسبات به بحث گذاشته می‌شود.

مواجهه‌ی فمینیسم با تکنولوژی نوشته جودی وایسمن باترجمه‌ی نوشین شاهنده  به تازگی به همت انتشارات کرگدن منتشرشده است.

نشست هفتگی شهرکتاب در روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن ساعت ۱۱ صبح به نقد و بررسی کتاب «مواجهه‌ی فمینیسم با تکنولوژی» اختصاص دارد که با حضور دکتر مریم نصراصفهانی، دکتر حسین شیخ رضایی و دکتر نوشین شاهنده به صورت مجازی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang  و تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc پیگیری کنند.

 

 

http://www.bookcity.org/detail/24107