تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
نسخه چاپی/شهر کتاب
تاریخ : چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401 کد مطلب:29857
گروه: یادداشت و مقاله

آیا سیاست بازگشت کتاب الکترونیکی آمازون باعث از بین رفتن حرفه نویسندگان می‌شود؟

سیاست فعلی بازگشت در کتاب‌های الکترونیکی کیندل این است که مشتری می‌تواند ظرف ۱۴ روز پس از خرید، بازپرداخت کامل را دریافت کند. این خط‌مشی صرف‌نظر از اینکه چه مقدار از کتاب خوانده‌شده اعمال می‌شود.

گسترش فرهنگ و مطالعات: طوماری در حال محبوب‌شدن است که برطبق آن از آمازون خواسته می‌شود سیاست خود را در مورد پذیرش بازگرداندن کتاب‌های الکترونیکی از سوی کاربران تغییر دهد.

سیاست فعلی بازگشت در کتاب‌های الکترونیکی کیندل این است که مشتری می‌تواند ظرف ۱۴ روز پس از خرید، بازپرداخت کامل را دریافت کند. این خط‌مشی صرف‌نظر از اینکه چه مقدار از کتاب خوانده‌شده اعمال می‌شود.

منتقدان این سیاست نگران این هستند که مردم کتاب‌ها را کامل بخوانند و بدون توجه به لذتی که از آن‌ها برده‌اند، آن‌ها را برگردانند.

نویسنده‌ای به نام ری فاکس نگارش این طومار را در سایت چینج دات اُ آر جی آغاز کرد که تاکنون ۲۰ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند.

در متن این طومار آمده است: «وقتی کتاب را خوانده‌اید، محصول را مصرف کرده‌اید. بازگرداندن کتاب پس از مطالعه‌ی ۱۰ تا ۲۰ درصد یک‌چیز است، اما وقتی کتاب به‌طور کامل خوانده شد، نباید اجازه بازگشت داده شود. پایان بحث.»

گفته شده که بابت هر خرید کتاب از سوی کاربران، مالیاتی به حساب نویسندگان منظور می‌شود که با بازگرداندن کتاب توسط خوانندگان، این مبلغ به نویسندگان بازپرداخت نمی‌شود. درنهایت این نکته که افراد زیادی خریدهای خود را پس می‌دهند، می‌تواند منجر به ضرر کلی نویسندگان شود.

سو بوردلی یک معلم و نویسنده است که چندین کتاب را از طریق آمازون و با نامِ مستعار خود جس مولینوکس منتشر کرده است. بوردلی آمازون را در ایجاد حرفه‌ی ادبی خود بسیار مفید دانسته است.

او می‌گوید: ناشران به دنبال قرارداد با نویسندگان مشهور هستند، زیرا به جای اینکه فرصتی به نویسنده‌ای ناشناس بدهند، یک پایگاه هواداری آماده وجود دارد، اما اگر بتوانید از خود نشر و رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید، می‌توانید مورد توجه قرار بگیرید.

این نویسنده ادامه می‌دهد: نوشتن یک کتاب ماه‌ها طول می‌کشد و مردم پولی بابت آن پرداخت نمی‌کنند. این منصفانه نیست.

نویسندگان در مواردی بخشی از هزینه‌های چاپ و آماده‌سازی کتاب را از جیبشان پرداخت می‌کنند، بدین‌ترتیب باید تعداد مشخصی از کتاب به فروش رود تا وضعیت به تعادل برسد. برخی از نویسندگان مستقل می‌گویند: «من دیگر نمی‌توانم این کار را ادامه دهم.» این مایه‌ی شرمساری واقعی است.

بوردلی می‌گوید در زمان سی‌دی‌ها نمی‌توانستید یک سی‌دی را پس از جدا شدن سلفون برگردانید.

این مشکل درباره‌ی کتاب‌های صوتی فروخته‌شده در پلتفرم آودیبل آمازون نیز به شکل حادتری وجود دارد. در آودیبل سیاست مرجوعی برای افرادی که از کتاب‌های صوتی خود ناراضی هستند، به اندازه یک سال پس از خرید است. این سیاست صرف‌نظر از میزان کتابی که به آن گوش داده‌اید نیز اعمال می‌شود.

نیکی هاورستاک تجربه خود را با این مشکل شرح می‌دهد: وقتی فروش بسیار کمی دارید، تأثیرات این مسئله واقعاً برجسته است.

 

http://www.bookcity.org/detail/29857