کد مطلب: ۱۱۷۳۱
تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶

جمال‌زاده به روایت خاطره و برداشت

ایسنا: چاپ دوم کتاب «جمال‌زاده: خاطره، برداشت، اسناد» از  ناصرالدین پروین در ۲۰۸ صفحه با شمارگان ۷۷۰ نسخه و  با قیمت ۱۶ هزار تومان در نشر جهان کتاب عرضه شده است. 

 در معرفی این کتاب آمده است: نگاهی از نزدیک و بی‌تعارف به جمال‌زاده

 ناصرالدین پروین، پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران، سال‌ها دوست و همنشین محمدعلی جمال‌زاده بوده است. او در این کتاب برداشت‌های خود را از شخصیت و افکار نویسنده پیشکسوت ادبیات معاصر ایران بدون پرده‌پوشی به قلم آورده است. هم از سلوک انسانی و خوبی‌هایش سخن گفته و هم تناقض‌های بسیار او را در اندیشه و گفتار (به‌ویژه در مورد تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران و نیز ایرانیان) آشکار ساخته است.

کتاب دارای سه بخش است:

بخش یکم خاطره‌های دکتر ناصرالدین پروین از محمدعلی جمال‌زاده است و در آن هر چه از او دیده و شنیده و دریافته، نوشته است؛ بی‌هیچ ممیزی و ستایش و نکوهش بی‌جایی.

بخش دوم شامل برداشت‌های مؤلف از روزنامه‌نگاری جمال‌زاده است و مقاله مفصل «جمال‌زاده روزنامه‌نگار» و «جمال‌زاده مبتکر طرح مسئله شطرنج در مطبوعات فارسی».

بخش سوم نیز به شماری از سندهایی اختصاص یافته که جمال‌زاده به مؤلف سپرده است.

«از آن روز "اولین دیدار" تا رحیلش از این رباط فانی، با او کشاکش داشتم. هم مهر و محبت‌مان بیشتر می‌شد و هم نقار و اختلافمان!... حالا که فکر می‌کنم می‌بینم پُربدک نشد که با این پیرمرد پر از تضاد و ناهمگونی، این مرد مهربان و دست و دلباز، این بسیارگوی پنهان‌اندیش... آشنا شدم و ده‌ها ساعت با او سر کردم. راستش خیلی وقت‌ها که گذارم به خیابان فلوریسان می‌افتد، خیلی وقت‌ها که چشمم به چیزهایی می‌افتد که یادگارهای دیدار من با اوست، دلم تنگ می‌شود، بسیار هم.

در صفحه‌های دیگر، شماری از نظرهای منفی من نسبت به جمال‌زاده را خواهید خواند و خواهید گفت که آن نظرها با این دلتنگی نمی‌خواند. حق هم دارید. چه کنم که من هم مثل شماری از ابنای بشر، نمی‌توانم دلم را به نیمی از حقیقت خوش کنم...

کوتاه سخن آن‌که سر راه جمال‌زاده قرار گرفتم و پر از تضاد دیدمش... وانگهی، جمال‌زاده خودش به من اجازه داده است...»

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST