کد مطلب: ۱۷۲۱۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷

زمانه و زمینه‌ی عبید زاکانی

عبید زاکانی یکی از گویندگان توانای ایران در قرن هشتم و بزرگ‌ترین طنزنویس و منتقد اجتماعی ـ سیاسی در تاریخ ادب فارسی است.

از تاریخ تولد او اطلاع دقیقی در دست نیست. عبید مقدمات علوم را در قزوین فراگرفت و بعد به شیراز و بغداد رفت و در سال ۷۷۲ قمری درگذشت. آثاری به نظم و نثر نوشت که شامل قصاید، غزلیات، ترکیب‌بند، ترجیع‌بند، مثنوی، مقطعات و رباعیات است و آثار طنز او اخلاق‌الاشراف، رساله‌ی دلگشا، ریش‌نامه، رساله‌ی صد پند، رساله‌ی تعریفات، مکتوبات قلندران و ... است که تاثیر فراوانی بر طنز فارسی گذاشته است.

مرکز فرهنگی شهر کتاب پس از برگزاری درس‌گفتارهایی درباره‌ی مولوی، فردوسی، سعدی، حافظ، نظامی، خاقانی، عطار، ناصرخسرو، بیهقی، خواجوی کرمانی و سنایی، از روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه سال‌جاری درس‌گفتارهایی را درباره‌ی عبید زاکانی برگزار می‌کند.

نخستین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی عبید زاکانی در روز چهارشنبه ۱۲ دی، ساعت ۱۶:۳۰ با عنوان «زمانه و زمینه‌ی عبید زاکانی» با حضور دکتر حجت‌اله صیدی (مدیرعامل بانک صادرات)، جواد مجابی، ناصر تکمیل همایون، محمدعلی حضرتی و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود.

گفتنی است بانک صادرات ایران، در برگزاری درس‌گفتارهای عبید زاکانی حامی و همراه شهر کتاب خواهد بود.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST