کد مطلب: ۲۲۱۲۷
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

هم‌اندیشی دو روزه‌ی «پایان شب سخن‌سرایی»

مرکز فرهنگی شهر کتاب به‌مناسبت چهلمین سالگرد درگذشت استاد جلال‌الدین همایی  هم‌اندیشی «پایان شب سخن‌سرایی» را در روزهای شنبه و یک‌شنبه ۲۸ و ۲۹  تیرماه به صورت مجازی برگزار می‌کند و استادان و صاحب‌نظران با گفتارها و نوشتارهای خود درباره‌ی زندگی، آثار و ویژگی‌های علمی و شخصیت این استاد، مصحح و محقق برجسته در بزرگداشت همایی مشارکت می‌نمایند. همایی عاشق فرهنگ و تاریخ و تمدن و هنر و ادبیات و علوم ایرانی بود و خوارداشت اینها را بر نمی‌تافت. آثار همایی از نظر تعدد و تنوع، قابل توجه و از نظر دقت و نکته‌یابی، ممتاز است. معمولاً بر متن‌هایی که تصحیح کرده مقدمه‌های محققانه و مفصل نوشته و جوانب گوناگون تاریخی و ادبی و زبانی و محتوایی آنها را بررسی کرده است. نکته‌یابی‌ها و ریزبینی‌های او در تمام آثار او شایان توجه است.

همایی در ۲۸ تیرماه ۱۳۵۹ درگذشت و پیکر او در تکیه لسان‌الارض در تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد. پس از چهل سال از درگذشت او، آثارش دراین هم‌اندیشی دو روزه  بازخوانی و تحلیل می‌شود. گفتارها و نوشتارهای استادان شامل فایل‌های صوتی و تصویری و یادداشت‌هایی از علی‌اشرف صادقی، ضیا موحد، مهدی نوریان، نصرالله پورجوادی، اصغر دادبه، محمد غلامرضایی، علیرضا ذکاوتی‌قراگزلو، عبدالله نصری، مهدی محبتی، غلامرضا خاکی،  یونس کرامتی، حسین مسجدی،  احمدرضا بهرام پور عمران، سلمان ساکت  به همراه فایل صوتی دو سخنرانی از استاد همایی درباره «تاریخ اصفهان» و «مولوی چه می‌گوید» و فایل صوتی سخنرانی مرحوم منوچهر قدسی درباره استاد همایی درسال ۱۳۶۳ در بزرگداشت همایی دراصفهان با عنوان «چنین کردند یاران زندگانی» منتشر می‌شود.

در این دو روز فیلم‌هایی کوتاه از خانه و آرامگاه استاد همایی به همراه یادداشت‌ها و مقالاتی از استاد همایی و درباره‌ی ایشان نیز منتشر می‌شود.

 

علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را ازطریق سایت، کانال تلگرام و اینستاگرام  مرکز فرهنگی شهرکتاب  به نشانی‌های ذیل پیگیری کنند:

 

www.bookcity.org

https://t.me/bookcitycc

Instagram/bookcityculturalcenter

 

کلید واژه ها: جلال‌الدین همایی -
0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST