کد مطلب: ۷۵۳۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵

دوره‌ی مطالعات فرهنگی

مرکز فرهنگی شهر کتاب، از تعداد معدودی هنرجو که با مبانی نقد ادبی آشنایی دارند، برای حضور در دوره‌ی مطالعات فرهنگی ثبت‌نام می‌کند.

  دوره‌ی آموزشی مطالعات فرهنگی با تدریس دکتر امیرعلی نجومیان در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. مطالعات فرهنگی بر اساس چرخشی پارادایمی مفهومِ «فرهنگ» را هدفِ نقد قرار می‌دهد. این دوره، با طرحِ تعریفی نو از «فرهنگ» (و بررسی تفاوت آن با طبیعت) آغاز و مباحثی مانند هویت، ایدئولوژی و قدرت به عنوان پیش‌زمینه‌ی بحث معرفی می‌شود. سپس سویه‌های طبقاتی، هویتی، ایدئولوژیک، نشانه‌ای و گفتمانی مطالعات فرهنگی مرور می‌شود. برای این منظور، خاستگاه این سویه‌های فرهنگی در اندیشه‌ی انتقادی مکتب فرانکفورت و مساله فرهنگ عامه، دیدگاه‌های مرکز مطالعات فرهنگی معاصر، رویکردهای ماتریالیسم فرهنگی و تاریخ‌گرایی نو، تحلیل انتقادی گفتمان و نشانه‌شناسی فرهنگی دنبال خواهد شد. برای هر یک از این رویکردها روش‌شناسی معرفی می‌شود و متون ادبی، هنری، فرهنگ عامه و زندگی روزمره برای تحلیل مورد مطالعه و نقد قرار می‌گیرد.

دوره‌ی مطالعات فرهنگی در شش جلسه روزهای دوشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۸ برگزار می‌شود. با توجه به ظرفیت محدود این دوره، صرفا کسانی که تا دوشنبه سی‌ام فروردین نسبت به ثبت‌نام قطعی خود اقدام کنند، امکان حضور در دوره را خواهند داشت. بدیهی است پس از زمان ذکر شده، بخش آموزش مسئولیتی در قبال ثبت‌نام تاخیرکنندگان نخواهد داشت.

این دوره در  مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST