کد مطلب: ۹۳۰۲
تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵

«عالیجناب مولوی» در راه است

جام جم آنلاین: محمد بقایی ماکان که تاکنون بیش از ۶۰جلد کتاب از او منتشر شده است، چند کار جدید را در دست نگارش و انتشار دارد، او در رابطه با فعالیت‌های تازه خود گفت: کتابی دارم با نام «حافظ روح ایرانی» که توسط نشر رسانش نوین منتشر شده و هفته پیش هم رونمایی شد.

او در ارتباط با ویژگی‌های این کتاب به خبرنگار جام جم آنلاین گفت: در این کتاب حافظ از منظر تعلقاتی که به تاریخ و فرهنگ و اندیشه‌های برآمده از ایران داشته بر اساس غزل‌های خودش مورد شرح و بررسی قرار گرفته است.

دکتر ماکان افزود: من معتقدم نقش حافظ در زندگی ایرانی‌ها تا حدی است که واقعاً با حذف او کمبودی چشمگیر به لحاظ عاطفی و روحی در همه آدم‌هایی که صفت ایرانی بر آنها اطلاق می‌شود به وجود می‌آید، بنابراین حافظ عامل مهمی در وحدت و انسجام ملی ایرانیان است، شاهد هستیم بسیاری از ابیات او حتی بین فارسی زبان‌های دیگر کشورها هم به صورت مثل در آمده که این بدان معناست که ذهن جامعه ما مجذوب شعر این شاعر اندیشمند است.

کتاب دیگری که ماکان در این گفت و گو به آن اشاره کرد، فرهنگ لغتی سه زبانه بود، او گفت: این فرهنگ لغت به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی است که در واقع می‌شود گفت معادلات و برابرهای لغوی است که در این سه زبان رو به روی هم قرار می‌گیرند.

این پژوهشگر و اقبال پژوه ادامه داد: کتاب دیگری هم زیر چاپ دارم به نام بالندگی شخصیت کودک که یک ترجمه است، مؤلف کتاب هم دکتر نذیر قیصر است، ایشان که اصالتاً پاکستانی هستند در آکسفورد هم فلسفه درس می‌دادند هم تعلیم و تربیت.

بقایی ماکان تاکید کرد: من از ایشان سه کتاب دیگر هم تجربه کردم که این کتاب بالندگی شخصیت کودک بر این اساس که ایشان هم فلسفه را خوب می‌دانست و هم تعلیم و تربیت مقایسه‌ای است میان نظام آموزشی، ماریا مونتسوری با دیدگاه‌های شرقی و وطن خودش که کتاب ارزشمندی است.

او درباره جزئیات این کتاب هم گفت: در این کتاب دیدگاه‌های خوبی مطرح می‌شود و اندیشه‌های محقق غربی با اندیشه‌های برآمده از ذهن اسلامی کنار هم قرار گرفته است و بدون این که مؤلف نظر خودش را بخواهد تحمیل کند، خواننده نتیجه می‌گیرد این مباحثی که غرب مطرح می‌کند را ما خودمان داریم. این کتاب برای آموزش و پرورش و جامعه معلمان اثری قابل توجه است.

اما «عالیجناب مولوی» آخرین کتابی بود که بقایی ماکان به آن اشاره کرد، کتابی که به گفته او تازه در آغاز راه نگارش است و احتمالاً تا یک سال دیگر آماده چاپ خواهد شد. این کتاب به گفته ماکان، تاملی است بر دیدگاه‌های بنیادی و محوری مولوی که بیشترش بر انسان کامل و آرمانی و مفاهیم اصلی مثنوی مثل جاودانگی استغنا و... تاکید دارد.

 

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST